Ciąg alkoholowy – jak go przerwać?

Każdy alkoholik wie, jak trudno jest się wyrwać z tego niszczącego nałogu. Nie dlatego, że ma się słabą wolę, lecz dlatego, że działanie alkoholu i uzależnienie działają bardzo silnie, odbierając całą wolę walki człowiekowi. Dlatego, żeby w ogóle przerwać ten stan, warto sięgnąć po pomoc kogoś postronnego, kto może bez problemu pomóc. Bez niczyjej pomocy raczej są małe szanse na wyrwanie się z tego błędnego koła.

A jak przerwać ciąg alkoholowy? Więcej informacji na stronie kliniki leczenia alkoholizmu Medox – leczyc.pl.

W ciągu alkoholowym są osoby, które w danym momencie od pewnego czasu piją i właściwie nie trzeźwieją. To stan, w którym osoba jest kompletnie pijana codziennie i praktycznie nie przestaje nadużywać alkoholu. W takiej sytuacji zwykle nie ma szans, żeby dana osoba sama się ogarnęła, i postanowiła przestać pić. W każdym niemal przypadku jest to więc pomoc bliskiej osoby.

Co zatem zrobić?

Zabrać osobę pijaną na detoks. To jedna z podstawowych opcji. Osoba pijąca ma we krwi alkohol i dopóki on tam będzie, nie ma co liczyć na świadome leczenie. Dlatego odtrucie organizmu z alkoholu, zwany detoksem jest pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, żeby przerwać picie. Trochę z przymusem, ale dana osoba za kilka dni będzie trzeźwa i wolna od alkoholu. Taki detoks zwykle trwa 2-3 dni, w zależności od ilości wypitego alkoholu.
Przekonać do terapii. Z trzeźwą osobą można już porozmawiać, zatem to czas, by się zgodziła na leczenie. W tym okresie nie tylko przekonujemy, że musi się zacząć leczyć, lecz sama musi przed sobą przyznać, że ma problem i potrzebuje pomocy.

Wspierać w wytrwaniu w trzeźwości. Grupy Anonimowych Alkoholików pomagają w wytrwaniu w trzeźwości, jednak bliska rodzina powinna mu w tym pomagać codziennie.