Ważne badania dla kobiet

Kobiety po czterdziestym roku życia powinny wyjątkowo zadbać o swoje zdrowie. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest odpowiednie odżywianie i regularne uprawianie sportu. Po czterdziestym roku życia nasz metabolizm znacząco zwalnia, przez co musimy w większej mierze zadbać o to, co jemy. Kolejnym elementem troski o własne zdrowie i dobrą formę jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pamiętajmy o tym, aby regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia – dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć, lub znacznie złagodzić przebieg chorób, także groźnych. Choć może się wydawać, że badań jest bardzo dużo, zwróćmy uwagę na to, że całą większość wystarczy odbyć raz w roku, lub nawet raz na dwa – trzy lata.

badania-kobiet

Do badań, które jako czterdziestolatki powinnyśmy wykonywać regularnie z pewnością należą: badanie densytometryczne (tzw. badanie gęstości kości) – należy wykonać je po raz pierwszy po 45 roku życia, a później powtarzać co 2-3 lata. Takie badanie pozwala zapobiec osteoporozie, chorobie typowej dla kobiet po czterdziestym roku życia. Kolejnym badaniem, które należy wykonać jest badanie słuchu (co trzy lata), oraz badanie okulistyczne (co 2 lata). Warto także co dwa lata odwiedzić dermatologa, sprawdzić stan pieprzyków i znamion, zwłaszcza, jeśli mamy tendencję do ich tworzenia. Badanie stomatologiczne wykonujemy raz w roku. Raz na dwa lata wykonajmy ekg i rtg klatki piersiowej (kobiety, które palą papierosy powinny wykonywać rtg częściej – raz do roku).

 

Bardzo ważnym badaniem jest badanie moczu (wykonujemy je raz na 2 lata), a także badanie krwi – morfologię z oznaczenie OB., stężeniem cukru, cholesterolu oraz hormonów tarczycy (takie badanie powtarzamy także raz na dwa lata). Raz w roku warto skontrolować wysokość ciśnienia tętniczego.

 

Wykonując regularnie powyższe badania możemy mieć pewność, że w sposób odpowiedzialny dbamy o swoje zdrowie. Warto zachęcać najbliższych, aby w podobny sposób o siebie dbali. W końcu z wielu względów warto stawiać na profilaktykę w zakresie zdrowia.